نسل جدیدی از پوشش های محافظ سطوح:

شرکت های Ceramic Polymer و Ultra perform Coatings آلمان تولید کننده پوششهای کامپوزیتی منحصر به فرد حاوی میکرو و نانو ذرات سرامیکی هستند.

این پوششها بر روی طیف وسیعی از سطوح قابل اعمال می باشند و در شرایط بسیار حاد، سازه را در مقابل خوردگی، مواد شیمیایی و سایش محافظت می نمایند. کاربرد این محصولات در صنایع مختلف از جمله مخازن و لوله ها، صنایع آب و فاضلاب،صنایع شیمیایی، کفپوشها، صنایع دریایی، صنایع غذایی و آب آشامیدنی می باشد.

پوشش مخازن و خطوط لوله

کفپوش سرامیک پلیمر

تکنولوژی پوشش های دریایی

صنایع غذایی و آب های آشامیدنی

خوردگی های بیولوژی

سیستمهای کفپوش سرامیک-پلیمر

سیستمهای کفپوش سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق): کیفیت، ایمنی، اجرای آسان و ظاهری زیبا دارا می باشند. کفپوش های صنعتی، بیمارستانی و آزمایشگاهی نیازمند خواص ویژه ای می باشد. کفپوشهای سرامیک- پلیمر با بهره گیری از فیلرهای سرامیکی و ذرات ویژۀ دیگر در ماتریس پلیمری، خواص فیزیکی منحصر بفردی را دارا می باشند.

قابلیت تحمل تنشهای فشاری بالا، سطح ضد لغزش، مقاومت بالای حرارتی و شیمیایی، از خواص ویژۀ این پوششها می باشند.

کفپوشهای سرامیک- پلیمر(سرام کوت سابق) قابلیت کاربری بر کلیۀ سطوح پایه از قبیل: بتن، Screed، سیمان و فلز را دارا می باشند. بعلاوه به دلیل فاقد درز بودن و یکپارچگی این کفپوشها قابلیت شستشو و استریلیزاسیون بسیار آسانی دارند.

اجرای این نوع پوششها با استفاده از غلطک می باشد و جهت سطوح حاوی خلل و فرج پرایمر بخصوص به خود را داراست. بعلاوه خاصیت خود تسطیحی (Self-leveling) این محصولات ظاهری زیبا تامین می نماید.

کفپوش بیمارستان و آزمایشگاه: قابلیت شستشو و استریلیزاسیون آسان، مقاومت شیمیایی و مکانیکی بسیار بالا و خاصیت ضد لغزش، پوششهای Ceramic Polymer(Ceram-Kote) را جهت استفاده بعنوان کفپوشهای بیمارستان و آزمایشگاه برگزیده می نماید.

کفپوش پارکینگ و گاراژ: سرامیک-پلیمر پوششهای متنوعی جهت استفاده بعنوان کفپوش پارکینگها، گاراژها، پوششهای دیواره مقاوم به ضربه و محصولات مناسب جهت علامت گذاری کوچه ها و پیاده روها تولید می نماید.

کفپوش صنایع غذایی و دارویی: برای کفپوششهای مورد استفاده در این نوع صنایع استاندارد های بهداشتی ویژه ای مورد لزوم است. بعلاوه مقاومت شیمیایی بسیار بالایی مورد نیاز است و کفپوش باید قابلیت شستشو و ضد عفونی مداوم داشته باشد. همچنین لازم است از لحاظ فیزیولوژیکی غیر مضر باشد. این الزامات تماما توسط کفپوش های نسل جدید Ceramic Polymer(Ceram-Kote) به بهترین نحو مرتفع می گردند.

کفپوش انبار های یخچالدار و اتاقهای داغ: شرکت سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق) کفپوشهایی با مقاومت دمایی 50­ تا 150+ تولید می کند. این مشخصه پوشش را مناسب جهت استفاده در انبارهای یخچالدار و اتاقهای داغ می نماید. بدون اینکه هیچگونه تغییری در خواص فیزیکی، مقاومت کششی و انعطاف پذیری پوشش در این دماها رخ دهد.

کفپوش Clean-Roomها: عدم انتشار ترکیبات آلی فرار، آلودگی مولکولی هوا و ذرات، در عین دارا بودن مقاومت شیمیایی و مکانیکی بسیار بالا، مشخصۀ کفپوشهای ویژۀ شرکت سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق)  برای Clean-Roomها می باشد.

کفپوشهای رسانا، جهت اتاقهای الکتریکی: دسته ای ویژه از کفپوشهای شرکت سرامیک-پلیمر، حاوی نانو الیاف کربن و پلیمرهای رسانای خاص هستند و از این طریق قابلیت اتلاف الکتروستاتیک دارا شده اند. این دسته محصولات مناسب جهت کفپوش اتاقهای تولید قطعات حساس الکترونیکی، میکروچیپس ها و ماژول ها هستند.

خواص فیزیکی بسیار بالا، سیستم های پوشش متنوع، مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی های محیطی و اشعۀ UV، پوششهای سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق) را جهت پوشش خارجی مخازن و ادوات فلزی برگزیده نموده است.

بعنوان پوشش داخلی مخازن و ادوات صنعتی، شرکت Ceramic Polymer(Ceram-Kote) آلمان محصولاتی با مقاومت شیمیایی، حرارتی و فشاری بالا داراست. این نوع پوششها کاربرد وسیعی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی دارند. این دسته از پوششهای شرکت سرامیک-پلیمر مورد آزمونهای گوناگونی توسط موسسۀ “Saudi Aramco” که بزرگترین کمپانی نفتی جهانی می باشد آزمایش شده است و تائیدیه های Saudi Aramco-Standards APC-2i, APCS-28, APCS-117 را کسب کرده است.

دسته ای خاص از پوششهای شرکت Ceramic Polymer خاصیت تخلیۀ الکتریکی دارند که جهت پوشش داخلی مخازن حاوی مواد آتشزا طراحی شده اند. این نوع پوششها حاوی نانوالیاف کربن هستند که خاصیت رسانایی الکتریکی را به آنها می بخشد و خطر انفجار را در حضور اکسیژن کاهش می دهد.

در گروه دیگری از محصولات سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق)  خاصیت ایزولاسیون با دیسپرس نمودن ذرات ویژه ای در ماتریس رزین اپوکسی ایجاد شده است. این دسته از پوششها بخصوص برای مخازنی که دمای پروسۀ بالایی دارند کاربری منحصربفردی دارد.

نتیجۀ سالیان متمادی تحقیق و پژوهش در زمینۀ پوششهای ضدخوردگی، تولید پوششی بسیار مقاوم برای مخازن حاوی نفت خام و همۀ ترکیبات آلی، توسط شرکت سرامیک-پلیمر آلمان بوده است. این پوششها محافظت دائمی در مقابل خوردگی های بیولوژیکی ایجاد شده توسط باکتری SRB را تامین می نمایند.

صنایع غذایی و بهداشتی:

سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق) تولید کنندۀ سیستمهای پوششی تایید شده برای مخازن آب آشامیدنی، استخرهای شنا و صنایع غذایی است. این تولیدات بطور مستمر مورد آزمونهای مختلف جهت افزایش کیفیت و تائید الزامات بهداشتی مورد نیاز این مصارف، قرار می گیرند.

این نوع سیستمهای پوششی از لحاظ کیفی تمام قابلیت های سیستمهای پوششی مخازن را دارا هستند. مقاومت شیمیایی، حرارتی، سایشی و چسبندگی عالی، از جمله این ویژگی ها هستند.

تک لایه بودن سیستم های پوششی و پایداری بیشتر در مقایسه با سیستم های چندلایه که در آن zinc-primer  نقش آند فدا شونده را ایفا می کند، از مزایای آنهاست.

در دسته بندی های مختلفی که سازمان بهداشت آلمان  برای استانداردهای بهداشتی دارد، این گروه از پوششهای سرامیک-پلیمر استاندارد مخصوص به آب آشامیدنی (German Standard KTW) را پوشش می دهد. این دسته از پوششها هیچ نوع ترکیبی که باعث رشد میکروبیولوژیکی در آب آشامیدنی شوند آزاد نمی کنند.

در آزمون دیگری که یک ماه به طول می انجامد، مطابق DVGW-W270، هیچ نوع تشکیل میکروبی بر سطح پوشش شده رخ نداد. این امر این پوششها را برای مخازن و لوله های انتقال آب آشامیدنی از لحاظ میکروبیولوژیکی تایید می نماید.

مقاومت حرارتی این پوششها در شرایط مرطوب تا دمای 85 درجۀ سانتیگراد تست و مورد تایید قرار گرفته است.

برای صنایع غذایی از نوع خنثی، اسیدی و قلیایی، پوششهای سرامیک-پلیمر مورد آزمونهای فیزیکی-شیمیایی، میکروبیولوژیکی مربوطه قرار گرفته و تایید شده اند. عدم انتشار  ترکیبات شیمیایی، بو و طعم، و حفظ کیفیت مایعات ذخیره شده، الزاماتی است که این نوع پوششها تامین می نمایند.

پوششهای مخصوص استخرهای شنا German Standard KSW را اخذ نموده اند. این پوششها مورد آزمون مهاجرت کلرین در آب سرد و گرم تا 40 درجۀ سانتیگراد قرار گرفته اند. هیچ نوع جذب کلرین یا آزاد سازی ترکیبات اکسید شونده مشاهده نشده است.

 

آزمونها و تاییدیه های اخذ شده: 

 * German standards – drinking water approval

 * DVGW-W270, growth of micro-organisms (bio film)

 * German standards – foodstuff approval, microbiological and physical-chemical analysis

 * German standards – swimming water approval (open air, indoor, warm whirl-pool)

 * Drinking Water installations on- and offshore – Folkehelse, Norwegian Institute of Public Health, Oslo 

پوششهایی که در صنایع دریایی کاربرد دارند نیاز های متنوع و وسیعی را باید مرتفع سازند. رطوبت دائمی همراه با نمک، تماس هوا و تابش دائمی اشعۀ UV، در مجموع بسیار خورنده می شوند. سیستم های پوشش سرامیک-پلیمر مقاوم در برابر آب دریا، بطور دائمی تجهیزات دریایی را از سایش و خوردگی محافظت می نمایند.

در نواحی که سازه در معرض جزر و مد آب و پاشش امواج قرار می گیرند، محتوی اکسیژن آب دریا بخاطر امواج و جریانات افزایش می یابد. به همین سبب در اثر حرکت مداوم آب، خوردگی بشدت افزایش می یابد. بعلاوه سایش مکانیکی شدیدی در اثر جریان آب رخ می دهد. به منظور جلوگیری و محافظت در مقابل چنین خوردگی، سرامیک –پلیمر(سرام کوت سابق) پوششهای ایده الی طراحی نموده است.

برای ساخت و بازسازی بدنۀ  کشتی ها، خاصیت مقاومت به ضربه  مورد نیاز است. پوشش عرشه کشتی نیاز است که ضد لغزش، مقاوم در برابر شرایط جـــوی و تا اندازه ای از لحاظ شیمیایی مقاوم باشد. پوشـــشهای Ceramic Polymer(Ceram-Kote) این نیازها را بطور کامل مرتفع می نمایند و مقاومت به ضربه و سایش بلند مدت تامین می کنند.

بعلاوه این پوششها به بهترین نحوی قابل کاربری بعنوان پوشش داخلی کشتی ها و مخازن داخل کشتی می باشد. همچنین سرامیک-پلیمر پوششهایی جهت پوشش داخلی مخازن فاضلاب، آب، آب استخر، مخازن شن و آب تولید می نماید. به این ترتیب سرامیک-پلیمر(سرام کوت سابق)  تمام نیازهای پوشش کاری صنایع دریایی را به بهترین نحوی تامین می نماید.

آزمونها و تاییدیه های اخذ شده:

* ISO 20340 – Performance requirements for protective paint systems for offshore and related structures

* Germanischer Lloyd Approval for ballast-water-tanks

* 10.000 hour salt spray test

* cathodic disbondment test at 1,5 V (30 + 60 + 90 days at 60°C)

* autoclave test with explosive decompression (natural gas, 100 bar, 100°C)

* German standards – drinking water approval

* DVGW-W270, growth of micro-organisms (bio film)

* German standards – foodstuff approval, microbiological and physical-chemical analysis

* German standards – swimming water approval (open air, indoor, warm whirl-pool)

* Drinking water installations on- and offshore – Folkehelse, Norwegian Institute of Public Health, Oslo

سیستم پوششی مقاوم در برابر خوردگی های بیولوژیکی ناشی از باکتری های بی هوازی، ناشی از باکتری  SBR. این پوشش با شمارۀ Patent –No. wo 2011/000339A2 به ثبت رسیده است.

هنگامی که بحث خوردگی مطرح می شود، ابتدای امر خوردگی های هوازی به ذهن خطور می کند، که تحت تاثیر آب و اکسیژن هوا رخ می دهد. حال آنکه بخش اعظم خوردگی ها، بطور مثال کف مخازن ذخیرۀ سیالات، یا لوله های انتقال، بصورت بی هوازی رخ می دهد.

عامل اصلی ایجاد خوردگی های بی هوازی باکتری های SRB هستند. این میکرو اورگانیزمها در فلز مخازن نفت خام، آب یا مواد آلی ایجاد خوردگی می نمایند. در واقع خوردگی های بی هوازی 10 بار سریع تر از خوردگی در معرض اکسیژن پیشرفت می کنند.

نتیجۀ سالیان متمادی تحقیق و بررسی در زمینۀ پوششهای داخلی مخازن ذخیرۀ نفت خام و انواع هیدوکربنها، شرکت سرامیک-پلیمر آلمان موفق به تولید پوششهایی با کاربری منحصربفرد و مقاومت دائمی در برابر خوردگی های بیولوژیکی ناشی از SRB شده است.

کفپوشیهای صنعتی، بیمارستانی و آزمایشگاهی نیازمند برخورداری از خواص ویژه ای هستند که سیستمهای کفپوش سرامیک پلیمر با بهره گیری از فیلرهای سرامیکی در ماتریس پلیمری خواص فیزیکی ویژه ای را برای این نیازها بوجود آورده است:

ویژگیها:

1- تحمل تنش های فشاری بالا

2- قابلیت شستشو و استریلیزاسیون بسیار آسان

3- قابلیت اجرای آسان و سریع با غلتک

4- مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا

5- دارای کیفیت بسیار بالا و ظاهری زیبا

6- سطح ضد لغزش

7- دارای خاصیت خودترازی (Self Leveling)

مشخصات فنی محصول 

 

Proguard CN200

پوششهای کامپوزیتی دوجزیی، حاوی میکرو و نانو تقویت کننده های سرامیکی و بر پایۀ رزین نوولاکی با مقاومت بسیار بالای شیمیایی و حرارتی

 

Proguard CN-1M

پوشش کامپوزیتی دوجزیی حاوی میکرو و نانو تقویت کننده های سرامیکی و بر پایۀ رزین اپوکسی –نوولاکی است. دارای مقاومت بسیار بالای شیمیایی و حرارتی جهت سطوح پایۀ متنوع در شرایط بسیار خورنده و دمای بالا (تا 150 درجه سانتی گراد )می باشد.

 

Ceramic Polymer SF/LF

پوشش کامپوزیتی دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی حاوی نانو ذرات سرامیکی و دارای مقاومت بالای سایشی و خوردگی است. مصرف عمده این پوشش در تأسیسات داخل و کنار دریا،مخازن آب شرب و مواد غذایی، تأسیسات فاضلاب و Splash zone کشتی ها می باشد.

 

Proguard CN100 iso

پوشش نانوکامپوزیتی، حاوی نانو ذرات تقویت کننده و بر پایۀ رزینهای نوولاکی مدرن، که در مجموع دارای پایداری بسیار بالای حرارتی (تا 170 درجه سانتی گراد ) و مقاوت شیمیایی و خوردگی جهت محافظت انواع سطوح در مقابل شرایط حاد خورنده شیمیایی می باشد.

 

Ceramic Polymer ZC200

پوشش کامپوزیتی یک جزئی حاوی ذرات میکرو-زینک و نانو ذرات سرامیکی با خواص مقاومت به خوردگی عالی و مقاومت حرارتی تا 200 درجه سانتی گراد است.

 

Ultra Perform 2R

پوشش کامپوزیتی دو جزئی بر پایه رزین چند منظوره و بسیار جدیدی از ترکیب اپوکسی و نیتریل-رابر و حاوی فیلر های منحصر به فرد آلی-سرامیکی می باشد.این محصول قابل پاشش،شبه لاستیکی، انعطاف پذیر، و مقاوم در برابر دما و مواد شیمیایی میباشد.

 

Ultra Perform Z-2F

پوشش ضد سایش دو جزئی تقویت شده با فایبر حاوی ذرات تقویت کننده آلی-سرامیکی بر پایه رزین اپوکسی نووالاکی می باشد.در این سیستم تشدید شبکه ای شدن cross linking  سیستم توسط fulleren  بدست می آید.مقاومت بسیار بالای سایشی و شیمیایی در شرایط بسیار خورنده و دمای بالا از خواص عمده این محصول می باشد.

 

Ultra Perform M-2

ملات تعمیراتی کامپوزیتی دو جزئی تقویت شده با آلیاژ ویژه و ذرات با تکنولوژی بالای سیلانی اورگانو سرامیکی میباشد.

 

CP-Synthowall 8010

پوشش صنعتی دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی، بدون پر کننده و فاقد نونیل فنول، نرم کننده و حلال است.این پوشش شیری رنگ دارای قابلیت نفوذ بسیار بالاست که به عنوان پرایمر بر سطح بتن نمناک اعمال می شود.از ویژگی های آن نفوذ بسیار بالا و عمیق، قابلیت پخت سریع، مقاومت در برابر فرسودگی حرارتی، نشت ناپذیری، مقاومت مکانیکی بسیار بالا، مقاومت ذر برابر آسفالت تا دمای 250 درجه سانتی گراد و بی ضرری پس از پخت می باشد.کاربرد عمده این محصول پوشش سطح بتن تازه یا قدیمی در جاهایی است که بالا آمدن رطوبت انتظار میرود.

 

Ultra Perform STP-EP2

پوشش کامپوزیتی دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی، بدون حلال و حاوی نانو ذرات سرامیکی و دارای مقاومت سایشی و خوردگی است.مصرف عمده این پوشش در لوله ها و مخازن آب آشامیدنی و تاسیسات ساحلی و فراساحلی می باشد.

 

Proguard 96

پرایمر دوجزئی بر پایه رزین اپوکسی با مقاومت بالای سایشی، چقرمگی بالا و مقاومت به ضربه جهت اعمال بر روی سطوح فلزی می باشد.

 

Proguard 169

پوشش پلی اورتان دو جزئی با مقاومت در برابر UV و براقیت و ثبات رنگ عالی می باشد.

 

Ceramic Polymer 9531

پوشش کامپوزیتی سرامیکی دوجزئی بر پایه رزین پلی اورتان با مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش می باشد. این محصول جهت استفاده به عنوان پوشش داخلی و خارجی لوله بسیار مناسب است.

 

 

Proguard XRBZ

یک لاینینگ اپوکسی حاوی کاربید سیلیکون و سرامیک زیرکونیا، اصلاح شده با فیبر کربن می باشد. این محصول دارای مقاومت بالای سایشی و خوردگی است.

 

Proguard CN-1M/SRB

نوع SRB محصول Proguard CN-1M اصلاح شده با نانو ذرات بیوسید می باشد. این پوشش جهت حفاظت مخازن نگهداری و حمل محصولات هیدروکربنی در مقابل pitting corrosion ناشی از حضور باکتریهای کاهش دهنده سولفات طراحی شده است.

 

Ceramic Polymer 232

پوشش کامپوزیتی دو جزئی دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی است.این محصول بیشتر جهت تعمیر مناطق آسیب دیده با مساحت کم کاربرد دارد و از خواص ویژه آن قابلیت cure شدن زیر آب است.

 

Ceram Floor 8016

رزین اپوکسی دو جزئی عاری از نرم کننده، nonyl phenol و حلال است که بیشتر به عنوان پرایمر کاربرد دارد.

 

Ceram Floor 8450 AS

یک کفپوش آنتی استاتیک بر پایه رزین اپوکسی می باشد. مصرف عمده این کفپوش در انبارها، سالنهای تولید و دیگر مناطق در معرض خطر انفجار است.

 

Ceram Floor 8760 LS

یک کفپوش آنتی استاتیک بر پایه رزین اپوکسی که به عنوان لایه میانی کاربرد داشته و به همراه کفپوش Ceram Floor 8450 AS مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Ceram Floor 9375

یک کفپوش صنعتی چند منظوره است. این محصول دارای مقاومت خوب مکانیکی و شیمیایی بوده و self-leveling می باشد.

 

Ceram Floor 9720

محصولی بر پایه رزین پلی اورتان با چقرمگی بالا، رنگی و براق جهت استفاده به عنوان پوشش رویه کفپوش است.

 

Ceram Floor 8481

کفپوشی مقرون به صرفه بر پایه رزین اپوکسی حاوی فیلر های مخصوص است.